کنتراست در عکاسی چیست؟

 

کنتراست یا contrast به معنی تضاد است و در هنر عکاسی به تضاد موجود در رنگ‌، نور، سوژه و … اشاره دارد. اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از کنتراست در عکاسی داشته باشیم، بهتر است یک صفحه سفید با چند تصویر سیاه را مثال بزنیم. در این تصویر کنتراست بسیار بالایی را مشاهده می‌کنید؛ چرا که رنگ‌های سیاه و سفید کاملاً در تضاد هم قرار دارند؛ اما در یک تصویر رنگی که از چندین رنگ در تونالیته‌های مختلف استفاده شده است، کنتراست کمتری دیده می‌شود. مفهوم کنتراست در عکاسی بسیار مهم اما در عین حال پیچیده است. عکاسان موفق که خالق تصاویر فوق‌العاده هستند، توانسته‌اند از این مفهوم در جای مناسب استفاده کرده و به تصاویر خود عمق ببخشند.

انواع کنتراست عکاسی

انواع کنتراست

انواع کنتراست در عکاسی با سه معیار بالا، پایین و متوسط معرفی می‌شوند. هر کدام از این مقادیر دارای ویژگی‌های خاصی است:

کنتراست بالا:

تصاویری که کنتراست بالایی دارند، طیف کاملی از تن‌ها از سیاه تا سفید را در بر می‌گیرند که سایه‌های تیره و برجسته‌ای دارند. کنتراست در عکاسی سیاه و سفید در بیشترین میزان خود قرار دارد و به عبارتی اگر بخواهید تصاویری با کنتراست بالا داشته باشید باید در معرض نور خورشید عکاسی کنید و در انتخاب سوژه به سراغ رنگ‌هایی بروید که کاملاً با هم متضاد هستند. این تصاویر کاملاً واضح، شفاف و چشمگیر هستند و دارای رنگ‌های قوی می‌باشند. تصاویر با کنتراست بالا عمق بیشتری داشته و نشان‌دهنده جسارت عکاس هستند.

کنتراست پایین:

تصاویری با کنتراست پایین گاه تصاویری با رنگ‌های شبیه به هم و خسته‌کننده هستند. اگر در عکس‌های ثبت شده میزان کنتراست را مد نظر قرار ندهید، گویی تصویری با کیفیت پایین ثبت کرده‌اید. تصاویری که در مه گرفته می‌شوند نمونه جالبی از تصاویر با کنتراست پایین هستند که توانسته‌اند موضوع مورد نظر عکاس را نمایان کنند. این تصاویر اغلب با عکس‌های نرم یا صاف توصیف می‌شوند.

کنتراست متوسط:

تصاویری که در بین این دو کیفیت ثبت می‌شوند، با کنتراست متوسط معرفی می‌شوند. این تصاویر در محدوده طبیعی نور ثبت شده و سایه‌های آن در طیف خاکستری قرار دارند.

روش استفاده از کنتراست در عکاسی

روش استفاده از کنتراست در عکاسی

می‌توان گفت که کاربرد کنتراست در عکاسی عمق بخشیدن به تصاویر و خلق عکس‌های متفاوت است. عکاسانی که به خوبی معقوله کنتراست را متوجه شده و از آن در تصاویر ثبت شده استفاده می‌کنند، توانسته‌اند تصاویر خارق‌العاده ثبت کنند اما چگونه می‌توان مفهوم کنتراست را وارد تصاویر دوربین کنیم؟

  1. رنگ‌ها را بشناسید

همان‌طور که گفته شد معنی کنتراست در عکاسی تضاد رنگ‌ها در عکس است. از این رو یک عکاس حرفه‌ای رنگ‌ها را به خوبی می‌شناسد و رنگ‌های متضاد را از هم تشخیص می‌دهد. برای مثال اگر تصمیم دارید از فردی با پیراهن آبی با کنتراست بالا تصویری ثبت کنید، باید او را در یک پس زمینه زرد رنگ قرار دهید. به این شکل فرد با لباس آبی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و دیده می‌شود. البته انتخاب نور مناسب نیز بی‌تأثیر نیست و موضوع بعدی ایجاد کنتراست در عکاسی می‌باشد.

  • از کنتراست تونی استفاده کنید

کنتراست تن یا تونی موضوع بسیار مهمی است که به تفاوت بین نور در تصویر دلالت دارد. اصولاً همه افراد در زمان نگاه کردن به تصویر اول به نقاط برجسته آن توجه می‌کنند و تصویربرداران ماهر با قرار دادن سوژه اصلی در نور و دیگر قسمت‌ها در تاریکی تصاویری تاثیرگذار خلق می‌کنند. در جایی که اغلب عکاسان برای داشتن عکسی مناسب از عکاسی در ساعات ظهر پرهیز می‌کنند؛ تصاویر خلق شده در این ساعات در جایی که کنتراست نوری به خوبی رعایت شود؛ تصاویر شایان توجهی بوده‌اند. برای داشتن عکسی با کنتراست مناسب باید میزان نوری که سوژه در آن قرار دارد با دیگر قسمت‌ها تنظیم شود.

تنظیم کنتراست در عکاسی
  • استفاده از بافت‌های متضاد

کنتراست به معنی تضاد است و این تضاد می‌تواند در نور، رنگ و حتی جنس سوژه باشد. جایی که شما از یک پنبه در کنار سنگ خارا تصویربرداری می‌کنید؛ کنتراست بافت را به خوبی نشان می‌دهید. پس یکی از روش‌های ایجاد کنتراست در تصاویر، استفاده از سوژه‌هایی با جنس و بافت‌های متفاوت است.

  • استفاده موضوعات متضاد

حتماً شما هم تصویر نسیه فروش و نقد فروش را در ذهن دارید. این دو فرد در شرایطی کاملاً متضاد توانسته‌اند کنتراست موضوعی ایجاد کنند. از دیگر سوژه‌های متضاد می‌توان به پیر و جوان، صاف و کج، گرد و تیز و… اشاره کرد.

  • ویرایش تصویر

یکی از روش‌های ایجاد کنتراست در عکاسی داشتن علم ویرایش تصویر است. یک عکاس خوب می‌تواند تصاویری فوق‌العاده ثبت کند اما یک عکاس حرفه‌ای قابلیت تنظیم تصویر در ابزارهای تنظیم تصاویر را نیز دارد. عکاس با ایجاد تعادل در رنگ سفید و یا تیره کردن رنگ‌ها در پس زمینه می‌تواند به عکس عمق بخشیده و تصویری شفاف ایجاد کند.

کاربرد انواع contrast در عکاسی

تنظیم کنتراست در عکاسی

برای کنترل کنتراست در عکاسی روش‌هایی را معرفی کردیم اما برای این کار می‌توانید از تنظیمات دینامیکی دوربین نیز کمک بگیرید. برای این کار استفاده از هیستوگرام دوربین را پیشنهاد می‌دهیم اما بهتر است در زمان خرید دوربین عکاسی به وجود و عدم وجود چنین تنظیماتی توجه نمایید.

امروزه در اغلب دوربین‌های عکاسی دیجیتال امکان نمایش هیستوگرام وجود دارد و بعد از ثبت تصویر در صفحه‌نمایش، نشان داده می‌شود. این قابلیت نموداری است که به کمک آن می‌توانید تفسیر درستی از عکس و میزان نوردهی و رنگ‌های آن داشته باشید. بعد از ثبت چند تصویر با کمک تنظیمات نور نمودار هیستوگرام را بررسی کنید و تصویری را انتخاب یا ثبت کنید که نمودار هیستوگرام افقی آن در وسط قرار گرفته باشد. محور افقی با اعداد بین 0 تا 255 شماره‌گذاری شده است و تصویری که در میانه قرار گرفته باشد با عدد 128 و ناحیه میانی تن‌های خاکستری را نشان می‌دهد.

تصویری که در دو انتهای تاریک و روشن یا چپ و راست خود نمودار عمودی را قطع نکرده باشد، بهترین تصویر ثبت شده توسط دوربین هستند. نمودار عمودی نیز میزان تونالیته رنگی و پیکسلی را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که نمودار هیستوگرام مربوط به تصاویری با فرمت JPEG است و در صورتی که با فرمت خام عکاسی می‌کنید این اجازه را خواهید داشت که در برنامه‌های ویرایش تصویر از این نمودار استفاده کرده و ایرادات تصویر خود را برطرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا